Tercih Sebebiniz?

Yapıtaşı E-Tedarik Sistemi; işvereniniz veya tedarikçiniz arasındaki satınalma sürecini elektronik ortamda yönetebileceğiniz güvenilir bir çözümdür.


Daha Kısa Sürede

İşveren tarafında piyasa araştırma sürecini kısaltırken, tedarikçi tarafında da işverenlere ulaşma sürecini hızlandırır. Zamanın en değerli kaynak olduğu günümüzde, kaynaklarınızı daha verimli yönetebilirsiniz.

Daha Kolay

Kullanıcı dostu arayüz ile kullanıma hemen başlayabilirsiniz. Seçim yapmayı ve karar vermeyi kolaylaştıran özellikler sayesinde daha doğru ve hızlı karar verebilirsiniz.

Daha Düşük Maliyetler

İşveren olarak daha kaliteli tedarikçilerle daha yüksek pazarlık şansı elde edersiniz. Tedarikçi olarak daha düşük pazarlama bütçesiyle daha fazla iş fırsatına ulaşabilirsiniz. Bunların hepsini düşük maliyetli bir sistemle yaparsınız.

Özellikler

İşinizi kolaylaştıracak özelliklerle esnek çözümler sunuyoruz.


Mobil Kullanım

Web sitelerine bağlandığınız her cihaz ve konumdan hızlı erişim imkanına sahipsiniz.

Uyarı & Bilgilendirme

Uyarı mekanizması sayesinde tüm taraflara otomatik bilgi ve uyarı mesajları gönderilir. İşveren ve tedarikçi arasındaki iletişimi, sistem üzerinden sağlayabilirsiniz.

Hazır Kod Havuzu

İnşaat sektörü için oluşturulmuş hazır kod havuzundan yararlanarak teklif isteklerinizi daha kolay hazırlayabilir, bu kodlara göre raporlama yapabilirsiniz.

ERP Entegrasyonu

Yapıtaşı ERP ve diğer ERP sistemleriyle entegre kullanabilirsiniz.

İşverenler İçin E-Tedarik

E-Tedarik, siz işverenler için altı basit adımda satınalma sürecinizi hızlandırır ve kolaylaştırır.


01
Teklif Toplama

İhtiyaç duyulan kaynakları koşullarıyla birlikte tedarikçilere duyurun, belirlediğiniz tarihe kadar teklifilerini kendileri girsinler.

02
Kıyaslama

Tedarikçilerin girdikleri teklifler, sistem tarafından otomatik kıyaslama tablolarına dönüşsün, özet veya detaylı olarak görünsün.

03
Karar Verme

Kıyaslama tablolarıyla daha sağlıklı kararlar verin, isterseniz sistem sizin yerinize en optimum satınalma kararını versin.

04
Sipariş

Satın alma kararınızı tedarikçinize sistem duyursun, iletişim tamamen sistem üzerinden yürütülsün.

05
Değerlendirme

Satın alma süreçleri tamamlandıkça tedarikçilerinizi değerlendirin, hem sizin organizasyonunuz, hem de başkaları yararlansın.

06
Raporlama

Satın alma süreçlerinizle ilgili son alım fiyatlarınız, çalışılan tedarikçiler veya en çok talep edilen malzemeler gibi hazır raporlardan yararlanın.

Tedarikçiler İçin E-Tedarik


Yeni Müşteriler

Ürün ve hizmetlerinizi sunabileceğiniz daha fazla organizasyona ulaşın. Güncel ihalelerden haberdar olun. İş fırsatlarını kaçırmayın.

Teklif Verin

Teklifinizi, dijital ve güvenli bir ortamdan kolaylıkla sunun, ihalelere katılın. Anlık olarak teklifinizin durumunu görüntüleyin.

Kalitenizi Ölçün

Firmanız için yapılan değerlendirmelerle, müşteri ihtiyaçlarını daha sağlıklı analiz edin.

Raporlayın

Satış faaliyetlerinizi, verdiğiniz teklifleri ve müşteri ilişkilerinizi kolaylıkla raporlayın.